Jun 24, 2019  
2016-2017 College Catalog 
    
2016-2017 College Catalog [ARCHIVED CATALOG]

Personnel


 

Administrative Officers

Personnel

Technology makes a difference in everything we do these days. But the one thing that makes a marked difference in anyone's life, confidence and education is people. What makes our employees so fantastic is that we know our technology, but we also know our customer…you.

You drive a hard bargain when it comes to user-friendliness and customer service. That's why we deliver what you need on demand and have instructors who are experts in their fields. Perhaps it's true – the more things change, the more things remain the same.

District Office

Executive Officers  
President Dr. Mary S. Graham
Executive Vice President of Administration and Finance Dr. Michael Heindl
Executive Vice President of Teaching & Learning/Community Campus Dr. Jason Pugh
Executive Vice President of Enrollment Management and Student Success Dr. Carmen Walters
Chief of Staff Tracey Walters
Associate Vice President of Administration Dr. Stacy Carmichael
Associate Vice President of Institutional Advancement Christen Duhe'
Associate Vice President of Human Resources Patricia Wilson
Associate Vice President of Institutional Effectiveness and Research Dr. Adam Swanson
Assistant Director, Institutional Advancement Vacant
College Dean of Nursing and Allied Health Dr. Joan Hendrix
Comptroller Shelly Ford
Coordinator of College Events & Special Programs Jenifer Freridge
Coordinator of Instruction and Student Services Charlotte Snell
Coordinator of Recruitment & Student Engagement Mollie Barger
Coordinator of District Printing Aldridge Free
Dean of Workforce Development Brock Clark
Director of eLearning Jennifer Leimer
Director of Purchasing and Property Control Lynn Deegen
Director, Simulation Center Stephanie Roberts
Director, Institutional Advancement Vacant
Coordinator of eLearning Buffy Matthews
District, Allied Health Department Chair Angie Nelson
Coordinator of Institutional Effectiveness and Research Brian Burrous
Coordinator of Marketing and Advertising Beth Lovorn
Graphic Services Manager Cassandra Palmer
NAS Gulf Research Grant Coordinator Sarah Prial
Public Information Coordinator Kathy McAdams
Sports Information Director Don Hammack
Superintendent of Transportation Kevin Brignac
President Emeritus Dr. Willis H. Lott

Community Campus

Associate Vice President for Community Campus and Career-Technical Education John Shows
College Grant Writer Vacant
Coordinator, Grants and Special Projects Louise Brown
Coordinator of SNAP E&T Pilot Brenda Davis
Director of Adult Basic Education Becky Layton
Director of Business Services Wayne Kuntz
WIA Coordinator Amy Fazzio
Workforce Development Millie Hyatt

Jackson County Campus

Vice-President Tammy Franks
Dean of Teaching and Learning Dr. Cedric Bradley
Dean of Student Services & Enrollment Management Michelle Sekul
Dean of Business Services Tenesha Batiste
Assistant Dean of Instruction Kay Rosonet
Assistant Dean of LRC/Library and Learning Lab Director Dr. Pam Alexander
Librarian
 
Timothy Koehn
Gwen Carter
Director of Admissions and Records William Everett
Director of Estuarine Education Center Davis Blackledge
Director of Financial Aid LaShanda Chamberlain
Honors/PTK Director Dr. Mary Ann Sison
Director of Enrollment Services Sheri Stanford
Enrollment Services/LPC Dr. Lisa Hammons
Enrollment Services Vacant
Vacant
Sheila Lowery
Cheryl Steele
Coordinator of Student Activities Sonya Edwards
Coordinator Career/Technical Student Support Services Darla Lyons

Jefferson Davis Campus

Keesler Center
Naval Construction Battalion Center (Navy Base)

Vice President Dr. Jonathan Woodward
Dean of Student Services & Enrollment Management Dr. Phil Bonfanti
Dean of Teaching and Learning Larry Miller
Dean of Business Services Dr. Stacy Carmichael
Assistant Dean, LRC/Library Director Nancy Wilcox
Assistant Dean of Instruction Sarah Karabelski
Director of Admissions & Records Chris Bagwell
Director of Financial Aid Angela Bradley
Director of Business Development Hospitality Resort Management Christen Duhe'
Librarian Shake DeLozier
Kristen Barnett
Director of Enrollment Services Dawn Buckley
Coordinator of Student Activities Rachelle Daugherty
Support Services Coordinator Aimee McGehee
Counselor/Veterans Affairs Lori Allemand
Enrollment Specialists Shekira Fortenberry
Roxanne Warfield
Adriane Matsenbaugh
Honors/PTK Program Directors Teresa Wells
Dr. Patricia West

Keesler Center

Director Tashanika Knight

Naval Construction Battalion Center (Navy Base)

Director Alrie Poillion

West Harrison County Center

Administrative Dean Vacant
Administrative Assistant Sue Jurich
Custodian Vincent Jack
Grounds Ernie Miller
Welding Instructor Kimothy Lizana
Trainer, ABE/GED Michelle Winsor
Trainer, ABE/GED Leci Parker
Trainer, ABE/GED Teddy Wilson

Perkinston Campus

George County Center

Vice President Dr. Ladd Taylor
Dean of Student Services & Enrollment Management Dr. Jason Beverly
Dean of Business Services Dr. Vanessa Dedeaux
Dean of Teaching and Learning Bobby Ghosal
Assistant Dean, LRC/Library Director Vanessa Ritchie
Librarian Laura Savage
Shugana Williams
Director of Admissions and Records Trey Robertson
Director of Financial Aid Leigh Ann Hussey
Director of Residence and Student Life Heather Edwards
Lead Counselor Paula Rainey
Licensed Clinical Social Worker Renee Huff
Coordinator of Student Activities, Recreation, and Wellness Christopher Upton
Dean of Athletics Robin Jeffries
Career/Technical Support Services Coordinator Shellye Smith
Enrollment Specialist/Financial Aid Rep Cindy Watts
Enrollment Specialist Sharon White

George County Center

Dean of George County Center Vacant
Career/Technical Support Services Coordinator Gail Gable
Instructional Coordinator Will Overstreet
Enrollment Specialist Dawn Richardson

Staff Members

District Office

Accountant - Senior Ann Abel
Accountant Ashley Traina
Accountant Jay Newton
Accounts Payable Clerk Trudy Showles
Accounts Payable Manager Libby Alexander
Admissions Specialist/Team Leader Vacant
Admissions Specialist Vacant
Vacant
Bookkeeper R.J. Reeder
Budget Assistant Angela Cooksey
Budget Development and Position Control Specialist Chris Pierce
Courier/Clerk Kyle Clark
Editor/Writer Kimberly Jones
Field Technician Jeffery Baumann
Vick Gauthreaux
Raymond Mayne
Stephen Feagins
Matt Malley
Ronald Ballard
Benefits Specialist Angela Schepens
Business Services Manager, Institutional Advancement Lisa Alexander
Infrastructure Technician Harry Scovel
IT Support Specialist Lacey McCreary
Network Technician Tim Kallas
Payroll Specialist Janet Bond
Photographer Richard Kopp
Printer Jeremy Smith
Printing Assistant Geraldine Terrell
Purchasing Clerk Nicci Wangerin
Dianne Raborn
Recruitment Specialist Angela Hawkins
Administrative Assistant to the College Dean of Nursing and Allied Health Pam Farmer
Administrative Assistant to the, College Director of Institutional Research Vacant
Administrative Assistant for eLearning Rochelle Darragn
Administrative Assistant for Institutional Development Jeannine Bruner
Executive Assistant to the Office of the President
Administrative Assistant to the President's Office
Natasha Baucum
Vacant
Administrative Assistant to the  Vice President of Teaching and Learning/Community Campus Christina Lightsey
Administrative Assistant to the Vice President of Enrollment Management and Student Success Anjelica Holliman
Administrative Assistant to the Vice President of Administration and Finance Jan Seals
Christy  Bowman
Administrative Assistant for Alumni Vacant
Administrative Assistant for the Foundation Dee Dee Hatten
Senior Bookkeeper Vacant
Student Support Representative Sara Willison
Student Support Representative Becca Anderson
Student Support Representative Lisa Dickens
Tech/Admissions Specialist – Recruitment Vacant
Technical Services Librarian Valerie Bonner
Transportation, Driver/Mechanic Vacant
Transportation, Driver/Operator David Taylor
Transportation, Mechanic/Operator Tommy Wells
Webmaster  
Web Development/Recruitment Ian McElroy

Community Campus

ABE/GED Secretary, Jackson County Campus
ABE/GED Secretary, Jefferson Davis Campus
ABE/GED Secretary, WHCC - Transitions Academy
Nellie Franklin
Joanne Murray
Sue Jurich
Apprenticeship Instructor Vacant
Apprenticeship Instructor Floyd Carson
Apprenticeship Instructor Bruce Patton
Apprenticeship Instructor Jeffrey Holmes
Apprenticeship Instructor Mitchell Moorman
Apprenticeship Instructor Carey Olsen
Apprenticeship Instructor Jesse Tomek
Apprenticeship Instructor Todd Thompson
Apprenticeship Instructor Ronald Parrish
Building Trades Instructor Obey Parker
Building Trades Instructor James Noble
Computer Instructor, WIN Center Ashleigh Kannalath
Community Education Specialist Vacant
Community Education Specialist Christina Mullins
Coordinator, Instructor Thea Wells
Chief GED Examiner Vacant
Employee Development Instructor Heidi Jenkins
In Plant Welding Instructor William Jordan
In Plant Welding Instructor Marcus White
Industrial Maintenance Instructor Dewayne Delancey
Industrial Production Instructor Bonnie Stringer
Intake Specialist, Jackson County Campus Theresa Williams
Intake Specialist, Jefferson Davis Campus Sarah Wallen
Maintenance Supervisor, Advanced Manufacturing and Technology Center Michael Martin
Master Trainer Larry Porter
Pipefitting Instructor Cary Whittington
Credit--Welding Instructor Herman Dykes
Pre–Employment Welding Instructor Mitchell McDaniel
Pre–Employment Welding Instructor Luke Overstreet
Pre–Employment Welding Instructor Vacant
Recruiting Assistant/Academic Advisor Vacant
Safety Instructor Marcie Ormes
Administrative Assistant to the Associate Vice President for Community Campus and Career-Technical Education Debbie  Murphy
Administrative Assistant for Community Campus and Career Technical Education Vacant
Administrative Assistant for Workforce Development Director, Jackson County Campus Vacant
Administrative Assistant to the Director of Business Services AMTC Alisha Dillard 
Administrative Assistant Denise Newman
Trainer, ABE/GED,Jackson County Campus
 
Deborah Fagan
Kelly Parker 
Trainer, ABE/GED, George County Center Maureen Hooks–Moody
Betty Walley
Trainer, ABE/GED, Jefferson Davis Campus Richard Benton
Teddy Wilson
Trainer, ABE/GED, Perkinston Campus Nora Newbill
Trainer, ABE/GED, SCRCF Angela Breland
Trainer, ABE/GED, GCRCF Eric Richard
Trainer, ESL Ginger Creel
Upgrade Welding Instructor Glen Rogers
Upgrade Welding Instructor Terry Winnett

Jackson County Campus 

E-Learning Specialist/Proctor Kelly Dye
Brenda McCormick
Bookkeeper, Business Services Charlette Willis
Bookstore Clerk  Rose Polk
Davez Love
Bookstore Manager Nicci Wangerin
Campus Police Officers Maurice Davis
Kimberlee Versiga
Lewis Howell
Mike Carter
Shawn Freeman
Career Assessment Support Debra Lee
Chief of Police Lawrence Cavallaro
Child Care Aids  Susan Odom
Tomika Penton
Geraldine Swilley
Clerk, Admissions April Bosarge
Clerk, AV Jason Poirier
Computer Lab Assistants Mary Noble
Ray Bigelow
Community Education Specialist Vacant
Coordinator of Campus Recreation Brent Holifield
Office Manager, Financial Aid Carolyn Coleman
Finance Clerk, Business Services April Zackary
Marina Causey
Operator/Dispatcher Kim Nelson
Purchasing Clerk, Business Services Jessica Webb
Receptionist, Counseling Center Jewel Bishop
Records Clerk Linda Otis
Administrative Assistant for Academic Faculty Ashley Fletcher
Administrative Assistant for the Director of Admissions Michelle Krebs
Administrative Assistant for Admissions/Records Amanda Hester
Administrative Assistant to the Assistant Dean of Instruction (Evening College) Ashely Fletcher
Administrative Assistant for Nursing and Allied Health Lisa Dickson
Administrative Assistant for Career and Technical Judy Jones
Administrative Assistant to the Dean of Business Services LaResa Tennant
Administrative Assistant to the Dean of Instruction Pat Cameron
Administrative Assistant to the Dean of Student Services Sue McGuff
Administrative Assistant for Financial Aid Pat Read
Debra Lee
Florenda Porter
Shauna Cox
Administrative Assistant to the Library Director Johanna Martin
Michelle Roger
Administrative Assistant for Maintenance Sarah Young
Administrative Assistant to the Vice–President Anika Bush
Administrative Assistant Workforce, and Community Education Karen Scott
Superintendent of Buildings and Grounds Mark Thornton
Supervisor, Grounds Burley Gallaspy
Supervisor, Janitorial Services John Guice
Supervisor, Maintenance Mark Thornton

Jefferson Davis Campus

Keesler Center
West Harrison County Center

Assessment Center Proctors Steven McCurry
Josh VanZile
Assistant Superintendent of Building/Grounds Vacant
Bookstore Clerk Emily Skinner
Bookstore Clerk Cassandra Rivers
Bookstore Manager Maria Baumann
Campus Police Officers Robert  Bozek
Steve Johnson
Tonya Farmer
Kevin Farmer
Chief of Police Daniel Garner
Child Care Center Aides  Rebecca Barron
Sharon Carter
Mandi McDonnell
Stephanie McMahon
Clerk, Library Kerry Ladnier
Computer Laboratory Assistant James Radford
Dispatcher/Console Operator Mary Ellen Walters
Custodial Supervisor Isaac Farley
Data Entry Clerk, Financial Aid Latasha Pace
Event & Communication Specialist - Hospitality & Resort  Management Center Stephanie Evans
Finance Clerk, Business Services  Charla Bagwell
Xandra Gardner
Amanda Scroubelos
Barbara Glass
Marcile Schruff
Grounds Supervisor Robert Warren
Media Technician Aaron Standberry
Records Clerk Mary Joyce
Administrative Assistant for Nursing and Allied Health Gina Edwards
Administrative Assistant for  Building/Maintenance Ginger DuBose
Administrative Assistant for the Counseling Center Margo Hines
Office Manager, Veterans Affairs Lola Peters
Administrative Assistant for Career, Technical, Workforce, and Community Education Daphne Flowers
Administrative Assistant  to the Dean of Business Services Kim Coffell
Administrative Assistant to the Dean of Student Services Maria McNally
Administrative Assistant to the Dean of Instruction Dynne Easterling
Blythe King
Administrative Assistant for Admissions & Records Lisa Bozek
Dawn Williams
Administrative Assistant to the Director of Admissions Gweneth Bosarge
Administrative Assistant to the Director of Financial Aid Barbara Williams
Administrative Assistant for the Evening Office Lynne Rawls
Administrative Assistant for Financial Aid Helen Peaks
Administrative Assistant for Financial Aid Stephanie Brooks
Administrative Assistant for Financial Aid Robert Meeks
Administrative Assistant for the Learning Lab Joy Smith
Administrative Assistant to the Vice President Libby Richmond
Administrative Assistant for Workforce Vacant
Shipping and Receiving Clerk Ray Garlotte
Superintendent of Building/Grounds William Lancon

West Harrison County Center

Maintenance Mechanic Kevin Brosh

Perkinston Campus

George County Center

Assistant Bookkeeper Vacant
Assistant Sup., Buildings and Grounds (Field Operations) Brian Hall
Assistant Sup., Buildings and Grounds (Internal Operations) Jason Rouchon
Athletic Trainer Dana Sharp
Bookkeeper Judy Cater
Bookstore Clerk Kayla Taylor
Bookstore Manager Tammie Weathers
Campus Police Kevin Brignac
Vacant
Nellie Lott
Sherry Sheffield
Mike McClantoc
Campus Programming/Inventory/Receiving Clerk II Reid Wall
Chief of Police Greg Hartley
Child Care Aide Abbi Arrington
Jane Brown
Kelly Burke
Irvette Dove
Computer Lab Assistant, Learning Lab Tammy Hall
E-Learning Specialist/Proctor Kathleen Braun
Media Services Technician Nickolas Fint
Financial Aid Office Manager Lesia McCarroll
Financial Aid Program Specialist Shelby Seal
Operators/Dispatchers Beverly Anderson
Linda Brooks
Janet Fairley
Carolyn Riley
 
Receptionist, Residence Hall Wyniki Breland Joyce Jackson
Betty Johnson
Elizabeth Johnson
Aretha McLaughlin
Charlene Murray
Judy Naramore
Jessie Riley
Aurelia Walker
Stella Warden
Elizabeth Whittington
Receptionist/Secretary, Admissions Brandi Martino
Records Clerk LaTrice McDonald
Administrative Assistant for Athletics Vacant
Administrative Assistant for Career, Technical, Workforce, and Community Education Tiffany Smith
Administrative Assistant for Campus Police Patrick Fagen
Administrative Assistant for Buildings and Grounds CJ Merritt
Administrative Assistant to the Dean of Business Services Belinda Carlisle
Administrative Assistant to the Dean of Teaching and Learning Marie Keen
Administrative Assistant to the Dean of Student Services & Enrollment Management Michelle Pickering
Administrative Assistant to the Director of Admissions Reba Ragan
Administrative Assistant to the Dean of Teaching and Learning, Department Chairs, and Faculty Blake Miller
Administrative Assistant for Financial Aid April Kostmayer
Administrative Assistant for Fine Arts Stacy Fore
Administrative Assistant for Housing, Residence, and Student Life Toni Naramore
Administrative Assistant for the Learning Lab Amber Morrisette
Administrative Assistant for the Library Erin Elliott
Administrative Assistant for Nursing and Allied Health A'Kendal Woodard
Administrative Assistant to the Vice President Debra Rogers
Administrative Assistant to the Office of Vice President Susan Renot
Student Center Clerks  Patrick Harrison
Superintendent, Buildings and Grounds Randy Fountain
Supervisor of Residence Halls  Les George
Jamal Jones
Missy Belcher
Jessica Owens
Robbie Robertson

George County Center

Janitorial Services  Kay Cochran
 Alla Schonewitz
Maintenance/Mechanical Johnny Ford
Maintenance/Grounds Clarence Sledge
Administrative Assistant for Student Services Colleen Ford
Administrative Assistant to the Assistant Dean Vonda Ford
Office Manager Karen Tanner
Campus Police Darrell Brewer

Committees and Department Chairs

College Executive Council

Dr. Mary S. Graham, President; Dr. Michael Heindl, Dr. Jason Pugh, Dr. Carmen Walters, Ms. Caroline Ramagos, Dr. Ladd Taylor, Dr. Jonathan Woodward, and Ms. Tammy Franks.

Jackson County Campus

Committees

Administrative Committee: C. Walters, J. Woodward, T. Franks, and S. Messer-Roy.

Admissions Committee: S. Messer-Roy, Chair; K. Rosonet, J. Woodward, B. Clark, J. Moffett, S. Stanford, D. Buie (Admissions committees for Health Programs are appointed annually by the appropriate deans.)

Judicial: B. Bailey, Chair; S. Brown; R. Sanders, and two Student Government students.

Employee Development Committee: P. Ladner, Chair and faculty and staff members as appointed by the department chair or supervisor.

Faculty Publicity: S. Stanford, S. Brown.

Graduation: S. Messer-Roy, Chair; J. Woodward, K. Rosonet, S. Stanford (Two students appointed by Student Government).

Guidance: D. Ferrer, Chair; S. Stanford, W. Clark, C. Steele, S. Lowery.

Hospitality Committee: A. Magee, Chair; P. Ladner, Co-Chair; J. Webb, J. Lewis, T. Wells, M. Rager, one representative from each department to be designated by the department chair.

Instructional Affairs: J. Woodward, Chair; and department chairpersons.

Learning Resources: P. Ladner, Chair; LRC personnel, one representative from each department to be designated by the department chair.

Scholarship: M. Sekul, Chair; L. Chamberlain, B. Clark, C. Bradley, T. Franks

Student Activities: Presidents of the Student Council, SkillsUSA, and PTK, Treasurer of Student Council,S. Messer-Roy, S. Edwards.

Student Publications: S. Edwards, S. Messer-Roy, Editors of Student Newspaper and Yearbook.

Department Chairpersons

Nursing Debra Buie
Business and Office Administration Marsha Cummings
Developmental Studies Sandra Davis
Fine Arts Jonathan Kilgore
Health and Physical Education Amy Hunt
Allied Health Division Angie Nelson
Language Arts Suzanna Brown
LRC Pamela Ladner
Mathematics James Gilbert
Social Studies Becky Shumock
Science Jim Dunn
Technical Education John Poelma

Vice President's Committee

Wiley Clark Appointed 2008-11
Tom Whalen Elected 2008-11
Curtis Houston Appointed 2009-12
Sonya Edwards Appointed 2009-12
Debra Matthews Elected 2010-11
Jordan Sanderson Appointed 2010-13
Dorothy McDaniel Appointed 2010-13
LaShanda Chamberlain Appointed 2010-13
Tara Guice Appointed 2012-15
Jan Yarber Ex Officio  

Jefferson Davis Campus

Committees

Administrative Committee: J. Woodward, Chair; S. Carmichael; P. Bonfanti; C Bagwell, B. Oatis, Vacant, Asst. Dean of Instruction, R. Daugherty; B. Clark; C. Duhe'; D. Buckley; A. Bradley; Vacant; L. Miller; N. Wilcox.

Admissions: C. Bagwell, Chair; B. Clark;  P. Bonfanti; D. Buckley: L. Miller.

Conduct: D. Parker, Chair; A. Johns; D. Buckley; C. Bagwell; D. Baker; M. Gruich: S. Napier; Vacant; Two Student Representatives; M. Gruich, Recorder.

Employee Development Committee: N. Wilcox, Chair and faculty and staff members as appointed by the department chair or supervisor.

Reception and Courtesy: B. Glass, Chair; D. Easterling; L. Richmond; M. McNally; K. Coffell; B. Williams; M. Joyce; D. Flowers; B. King.

Food Service: S. Carmichael, Chair; N. Butts; I. Farley; B. Williams; President of the Student Government.

Graduation: P. Bonfanti, Chair; B. Clark; L. Miller; M. Joyce; M. McNally.

Guidance: D. Buckley, Chair; B. Williams; R. Warfield; B. Clark.

Instructional Affairs: L. Miller, Chair; and department chairpersons

Learning Resources: N. Wilcox, Chair; S. DeLozier; P. Johnson; A. Tibbs; A. Frazier; D. Clemons; J. Kopp; J. Mabry; J. Mattina.

Physical Education and Health Services: Vacant; K. Stennis; R. Bennett; J. Campbell.

Publications: Vacant, Chair; T. Wells; P. West.

Registration: P. Bonfanti, Chair; C. Bagwell; B. Clark; D. Buckley; L. Miller; Administrative Committee members.

Scholarships: A. Bradley, Chair; C. Poulos; M. Gruich; D. Parker; C. Bagwell; P. West.

Department Chairpersons

Nursing Bertha Oatis
Business and Office Administration Donna Parker
Career and Technical Instruction Pam Jones
Brian Donegan
Developmental Studies Chris DeDual
Fine Arts Ryan Pierini
Health, Physical Education and Recreation Karen Stennis
Language Arts Vernon LaCour
Mathematics/Computer Science Andrea Clark
Science Stephen Roberts
Social Studies Karla Smith

Vice President's Committee

Paul Johnson Appointed 2014-17
Blythe King Appointed 2014-17
Dr. Janey Mattina Appointed 2014-17
Jim Radford Appointed 2014-17
Todd Reilly Appointed 2014-17
Jason Stuart Elected 2012-15
Jo Anne Daniels Appointed 2013-16
Tiffany Jones Appointed 2013-16

Perkinston Campus

Committees

Academic and Honors Scholarship: J. Moody, Chair; G. Greene–Aguirre, Department Chairpersons

Administrative Committee: Vacant, Chair; C. Bond, B. Ghosal,  J. Moody, B. Rivero, J. Beverly, V. Dedeaux,

Admissions: J. Beverly, Chair; H. Edwards, T. Robertson, J. Moody, B. Ghosal, P. Rainey

Awards: J. Beverly, Chair; H. Edwards, C. Bailius, J. Moody, L. Taylor, B. Ghosal, C. Upton, S. Hebert, K. Dedeaux, T. Robertson, R. Lyons

Campus Athletic: L. Taylor, Chair; K. Long, W. Weathers

Christmas: V. Dedeaux, Chair; J. Beverly, Co-Chair; T. Weathers, Co-Chair; D. Rogers, J. Rouchon, C. Upton,  M. Pickering

Faculty Housing:

Graduation Task Force: J. Beverly, Chair; B. Rivero, J. Ross, C. Watts, R. Lyons, C. Upton, V. Dedeaux, A. Butler, P. Rainey,S. Tringle

Hospitality: D. Rogers, Chair; S. Davis, S. Fore, S. Guthrie, A. Morrissette, T. Naramore, T. Weathers

Instructional Affairs: J. Moody, Chair; and department chairpersons

Judicial: J. Ross, Chair; S. Payton, V. Ritchie; alternates: L. McDonald, S. Nix, J. Shows, J. Ross, K. Dedeaux, T. Robertson, D. Acres

Learning Resources: B. Rivero, Chair; D. Compston, D. Gray, L. Fink, Student

Recruitment/Retention: J. Beverly, Chair; H. Edwards, S. Fore,  J. Moody,  W. Overstreet,  S. Tringle, T. Robertson, C. Balius, A.. Butler, L. Hussey, J. Jones, P. Rainey, C. Upton

Salvage: B. Ghosal, Chair; P. Rainey, R. Fountain,

Scholarship: J. Beverly, Chair; B. Ghosal, JJ. Moody, C. Balius, L. Hussey

Student Activities: M. Sekul, Chair; H. Edwards, J. Owens, T. Robertson, C. Upton, Z. Crawford, J. Jones

Student Housing: Vacant, Chair; S. Davis, H. Edwards, J. Owens,

 

Department Chairpersons

Academic Business/Mathematics/Computer Science Jason Ross
Career and Technical Instruction Angela Butler
Fine Arts Sandra Cassibry
Health, Physical Education and Recreation Tommy Snell
Language Arts/Developmental Reading Robin Lyons
Nursing Sallie Brand
Science Tracy Moore
Social Studies Marie Paslay

Vice President's Committee

Sarah Nix Appointed 2013-16
Jason Shows Elected 2013-16
Sarah Tringle Appointed 2014-17
Dylan Acres Elected 2014-17
Trey Robertson Appointed 2015-18
Angel Sparkman Elected 2015-18
Jason Rouchon Appointed 2014-17
Selina Davis (GC) Appointed 2015-18
Cindy Watts Appointed 2014-17
Belinda Carlisle Appointed 2014-17